top

iDANS 02: Zamanın Dansı | Dansın Zamanı

iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali'nin ikincisi, Bimeras Kültür Vakfı'nın organizasyonuyla 6 Mayıs - 3 Haziran tarihleri arasında İstanbul'un çeşilti mekanlarında gerçekleşecek. Bu sezon ''zaman'' kavramı üzerine yoğunlaşan festival, 20 ülkeden 40 kadar uluslararası projeye evsahipliği yapacak. Festival ayrıca İstanbullu koreograflardan seçmelerle 22-24 Mayıs haftasonunda ''Yerel Saat'' adlı bir özel program içeriyor. iDANS, sahne performansları, video yerleştirmeleri ve sanatçı buluşmalarının yanı sıra festivalin kavramsal çerçevesiyle ilgili uluslararası bir konferans da düzenliyor. Sunum ve sunum/performanslar içeren konferans, 16-17 Mayıs 2009 tarihlerinde İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde gerçekleşecek. Derin düşünce ve keyfî olmayan bir keyfi buluşturan iDANS'ın açılımları en güzel ifadesini, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da festival buluşma noktasındaki muhabbette gerçekleştirecek...

» Devam

bottom
top
bottom
top

Haberler
iDANS ofisine yeni bir kedi:
Yaklaşık on gün önce genel koordinatörümüz Aydın Silier'in bir cadde ortasında ağır hasta ve ölmek üzere karşısına çıkan kedi hastanede serumlarla hayata döndürüldükten sonra bugün itibariyle ofisimize getirildi. Ofisimizin yeni maskotuna ağır dehidrasyon durumunda bulunduğu için bir daha susuz kalmasın diye "Hydro" adı verildi.

iDANS Kapanış Partisi:
03 Haziran Çarşamba günü garajistanbul'daki son gösteriden sonra fuayede Festival Kapanış Partisi. Herhangi bir iDANS gösteri biletiyle giriş serbest. Bütün iDANS etkinliklerinde olduğu gibi sigara içmek yasak. İçecekler indirimli, müzik bedava!

Bimeras Yayınları iki kitapla piyasada:
"Çağdaş Dansta Solo?" ilk iDANS Festivali kapsamında Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilmiş olan ve sanatsal bir biçim olarak "solo"yu tarihsel, estetik ve sosyolojik açılardan ele alan uluslararası konferansın bildirilerinden oluşuyor. Bu kitap hem İngilizce hem Türkçe olarak yayımlandı.
"İlmek Şarkılarından Seçmeler" ünlü Alman şair Christian Morgenstern'in Galgenlieder adlı eserinden derlendi. Bu derleme, iDANS kapsamında 28 Mayıs günü Roxy'de Morgenstern'in mizahi şiirinden besteler seslendirecek olan Annika Krump tarafından oluşturuldu. Christian Morgenstern'in şiirleri ilk kez kitaplaşarak Türkçeye kazandırılmış oldu.
Sıradaki kitap: Dansı Tüketmek (Andre Lepecki)

Sanatçılarla soru-cevap buluşması:
iDANS'ta her eserin ilk gösteriminden sonra, sanatçılarla soru-cevap buluşması yapılacaktır. İsteyen izleyicilerimiz katılabilirler.

bottom